Navigacija kao nužnost na putovanju u nepoznato
Ukoliko se namjeravate uputiti na putovanje u nepoznato, vrlo je važno znati kojim putevima ići, što zaobići, koja su ograničenja brzine i slično. Upravo tu nastupa cestovna navigacija kao odlična pomoć u snalaženju na nepoznatom području.
Moguće ju je kupiti kao samostalan uređaj, na što se brojni odlučuju, no ona je danas i sastavni dio svakog pametnog telefona što vam štedi budžet.
Skuplja ili jeftinija opcija za navigiranje
Ukoliko pripadate skupini koja se ipak odlučila za kupnju navigacije u obliku samostalnog navigacijskog uređaja, važno je obratiti pozornost na neke važne elemente. Naime, između različitih modela nema prevelike razlike, no ukoliko se ne razumijete u navigaciju važno je znati da postoje dvije osnovne vrste:
- Ugradbeni modeli
- Samostalni modeli
Kupnja ugradbenih modela je skuplja opcija jer ih ne možete ugraditi sami, no dobra stvar je što ih možete koristiti i kao audio uređaj te što su spojeni na izvor struje pa se ne morate brinuti oko punjenja. S druge strane, samostalna navigacija za automobila se najčešće montira na vjetrobransko staklo uz pomoć vakuumskog priljepka, jeftinija je, no ne nudi dodatne opcije te ju je prilikom korištenja potrebno spojiti na izvor električne energije.

Specifikacije uređaja za navigaciju
Kako biste kupili optimalan navigacijski uređaj koji će zadovoljiti sve vaše potrebe, važno je prilikom kupnje obratiti pozornost na njegove specifikacije. Neki od važnih podataka su:
- dobar GPS prijemnik kako bi vaš model uvijek točno prikazivao vaš položaj
- rezolucija i veličina ekrana – dobra vidljivost i jasnoća slike biti će vam od velike važnosti dok u vožnji gledate na kartu
- dobar i responzivan ekran na dodir koji olakšava unošenje podataka
- mogućnost automatske promjene rute i ažuriranja karti
- mogućnost glasovne navigacije (obratite pozornost na jezičnu prilagođenost glasovnog navođenja)
Navigacija na dlanu
Unatoč postojanju samostalnih navigacijskih sustava, danas se velik broj ljudi ipak odlučuje za navigaciju preko mobitela. Naime, ona je u posljednjih nekoliko godina postala sastavni dio svih pametnih telefona pa je tako dostupna svima koji ga posjeduju. Osim one koja dolazi s telefonom, na tržištu postoje i brojne aplikacije za navigaciju.
Osim što nema ulaganja u posebno kupnju, navigacija na mobitelu ne zahtijeva montiranje, lijepljenje na vjetrobransko staklo niti spajanje na struju. Istovremeno je vrlo kompaktna i uvijek dostupna svima, a također je moguće i skinuti izvanmrežne karte koje će vam biti dostupne u predjelima bez signala i interneta.
I praćenje vozila postalo je izuzetno važno, bilo da se radi o osobnim automobilima, voznim parkovima poduzeća ili logističkim flotama. Prateći uređaji za auto koriste tehnologiju globalnog pozicioniranja (GPS) kako bi omogućili praćenje vozila u stvarnom vremenu.