Crna Gora – Jadranska ljepotica
Home
 

Spriječite paradontozu na vrijeme 

Paradontoza, poznata i kao parodontalna bolest, kronična je infekcija potpornog tkiva zuba koja može dovesti do ozbiljnih komplikacija, uključujući gubitak zubi. To je jedna od najčešćih bolesti usne šupljine i često se razvija postupno, počevši od blage upale desni (gingivitisa), koja s vremenom može napredovati u ozbiljnije stanje. 

Glavni uzrok je nakupljanje bakterijskog plaka na zubima i desnima. Ako se ne uklanja redovitom higijenom i stomatološkim pregledima, plak se stvrdnjava u kamenac, koji uzrokuje upalu i povlačenje desni.  

Uzroci i faktori rizika za zube 

Paradontoza se razvija kada bakterijski plak ostane dugo na zubima i desnima, što dovodi do upale. Bakterije u plaku proizvode toksine koji oštećuju desni i uzrokuju njihovo povlačenje, čime se stvaraju džepovi između desni i zubi. U tim džepovima bakterije se nastavljaju razmnožavati, što dodatno pogoršava stanje i može dovesti do gubitka kosti koja podupire zube. Neki od glavnih faktora rizika za razvoj paradontoze uključuju pušenje, koje smanjuje dotok krvi u desni i otežava njihovo zacjeljivanje. 

Paradontoza je infekcija tkiva
Paradontoza je infekcija tkiva koje drži vaše zube na mjestu. Obično je uzrokovana lošim navikama četkanja zuba i korištenja koncem koje dopuštaju nakupljanju plaka – ljepljivom sloju bakterija – na zubima i otvrdnjavanju.

Također, osobe s dijabetesom imaju veći rizik od razvoja parodontalnih bolesti zbog povećane osjetljivosti desni na infekcije. Genetska predispozicija također može igrati ulogu, jer su neke osobe sklonije razvoju parodontalnih bolesti bez obzira na dobru oralnu higijenu. Stres, loša prehrana i slab imunološki sustav dodatno mogu pogoršati stanje.  

Simptomi i stadiji paradontoze  

Paradontoza često započinje bez izraženih simptoma, zbog čega mnogi pacijenti nisu svjesni problema dok bolest ne napreduje. Prvi znakovi uključuju: 

  • Crvenilo
  • Oticanje 
  • Krvarenje desni prilikom pranja zubi

Kako bolest napreduje, desni se povlače, izlažući korijen zuba, što može uzrokovati osjetljivost na hladnoću i toplinu. U kasnijim fazama, paradontoza može dovesti do labavljenja zubi i stvaranja gnojnih džepova između zuba i desni. Zubi mogu promijeniti položaj, što utječe na estetiku osmijeha i funkcionalnost zagriza.  

Prevencija i mogućnosti liječenja ove bolesti desni

Prevencija paradontoze temelji se na pravilnoj oralnoj higijeni i redovitim stomatološkim pregledima. Preporučuje se pranje zubi najmanje dva puta dnevno, korištenje zubnog konca i antiseptičkih vodica za ispiranje usne šupljine. Profesionalno čišćenje kamenca kod stomatologa također je ključno za sprječavanje razvoja parodontalnih bolesti. 

Gingivitis i paradontoza – uzroci, simptomi, dijagnoza i liječenje

Liječenje ovisi o stupnju bolesti. U ranim fazama, poboljšana oralna higijena i profesionalno čišćenje mogu zaustaviti napredovanje bolesti. U težim slučajevima, potrebno je dubinsko čišćenje džepova ispod desni, poznato kao kiretaža, ili čak kirurški zahvati kako bi se uklonila zaražena tkiva i obnovila struktura desni.

Slične objave:

Off 

February 14, 2025 This post was written by Categories: Zdravlje ljepota i moda No comments yet


Top